EESSÕNA

Isikupära – see ainulaadsete omaduste kogum, mis kingib igale inimesele unikaalsuse.

Sündides mõjutavad meid kõige rohkem lähedased ja keskkond. Kasvades kõik see, mis ümbritseb. Innovatsiooni, teaduse ja tehnika kiire areng on pidurdamatu. Arvutite laialdane kasutuselevõtt ja jõudmine kodudesse tähendas suurt murrangut praktiliselt igaühe elus. 21. sajandiks on internetist saanud inimõigus. Järk-järgult harjusime lihtsuse, kiiruse ja mugavusega, millest loobumine tundub võimatu.

Tehnoloogiaajastu värskeim hitt on puutetundliku ekraaniga mobiiltelefon. Kiiresti massidesse jõudnud ja igaühe taskusse mahtuva revolutsioonilise leiutise mõju kujunes sedavõrd võimsaks, et nutitelefoni nime järgi on tänaseks ristitud terve põlvkond maailma noori. Kümned alla laetud rakendused, sajad kontaktid, tuhanded emotsioonid koos miljonite võimalustega. Millest enamast üks nutiajastul kasvanud inimene oskakski unistada?

Sisimas põlev iha progressi järele on inimloomuse lahutamatu osa. Püüd paremuse, täiuslikkuse poole, kuid päriselu on sageli ideaali vastand. Pikki sajandeid püüti kättesaamatut unistades, moodsal ajal konstrueerib ideaalmaailma virtuaalmaailm. Täiuslikud kaunispildid muudavad ka kõige kriitilisema meelega imetleja kadedaks. Lummavatest fotodest konstrueeritud ideaalellu võib ennastunustavalt armuda.

Kuigi õnnelikest kaadritest kokku pandud võõras unistuste elu jääb enamikule kättesaamatuks, tärkab paljude imetlejate sisimas soov piltidel jutustatavat samuti kogeda. Mängida ahvatlevat rolli, mis pole päriselt loomuomane, kehastada kangelase karakterit, kelleni tegelikult ei küündita. 

Inimese maine pole kandja küljes, vaid tekib vaataja peas. Kõik, mis ekraanilt paistab, ei pruugi olla päris, ükskõik kui tõetruu see ka fotodel ei tundu. Virtuaalne maailm ei ole reaalne maailm, seda sõna sügavaimas tähenduses. Kübermaailm on pärismaailmast loodud kuvand, mis erinevalt päris elust on kunstlikult tekitatud. Identiteet on isiksusest sõltumatu kujundatav omaduste kogum, millega selle kandjal ei pruugi olla mingit pistmist. Isikupära on seevastu inimese aja jooksul välja kujunenud suurim varandus. Kui võtta endale identiteet, mis on vastuolus iseenda tegeliku olemusega, laastab see hinge, hävitab isikupära ja tapab isiksuse.

Ebasiiras identiteet on üheaegselt nii enesepettus kui ühiskondlik kuritegu. Ebasiiras identiteet ei kuulu ei selle kandjale ega loojale, kuid vastutus tagajärgede eest lasub võrdselt mõlemal.

Allan Keian

Facebook517